کمپانی

سوزوکی

suzuki logo

سوزوکی موتور کورپوریشن ( به ژاپنیスズキ株式会社 ) شرکت خودروسازی ژاپنی چندملیتی است ، که تمرکز اصلی آن بر تولید خودروهای چهارچرخ محرک ، خودروهای همه‌جارو ، موتورسیکلت‌ها ، ویلچرها و دامنه گسترده‌ای از موتورهای درون‌سوز معطوف می‌باشد . Suzuki 1 scaled این شرکت در سال ۱۹۰۹ توسط میشیو سوزوکی تأسیس شد .

شرکت سوزوکی در سال ۲۰۱۱ از نظر شمار خودروهای تولیدی ، به‌عنوان دهمین خودروساز بزرگ جهان شناخته شد . شمار کارکنان این شرکت در سال ۲۰۱۲ بیش از ۴۵۰۰۰ نفر اعلام شده ، که در ۳۵ کارخانه تولیدی سوزوکی ، در ۲۳ کشور ، همچنین در ۱۳۳ مرکز فروش ، نمایندگی‌های مجاز و توزیع قطعات یدکی آن ، در بیش از ۱۹۲ کشور جهان ، اشتغال دارند .

دفتر مرکزی شرکت سوزوکی در شهر هاماماتسو ، استان شیزوئوکا ، ژاپن قرار دارد و سهام آن در بازار بورس توکیو معامله می‌شود . گروه فولکس‌واگن با در اختیار داشتن ۱۹٫۹٪ درصد از سهام شرکت سوزوکی ، بزرگترین سهام‌دار آن به‌شمار می‌آید .

تاریخچه

میشیو سوزوکی (۱۸۸۷–۱۹۸۲) در سال ۱۹۰۹ کارخانه نساجی سوزوکی را در روستای ساحلی کوچکی ، در هاماماتسو راه‌اندازی کرد . این کارخانه به موفقیت غیرقابل توصیفی دست یافت ، زیرا سوزوکی منسوجات بافتنی برای صنایع بزرگ ابریشم ژاپن تولید می‌کرد .

در سال ۱۹۲۹ ، میشیو سوزوکی یک دستگاه بافت پارچه جدید اختراع کرد ، که به کشورهای خارجی نیز صادر شد . پس از آن این شرکت شروع به ابداع و ثبت اختراعاتش نمود و بیش از ۱۲۰ حق اختراع به نام خود ثبت کرد . دوره ۳۰ ساله اول این شرکت نیز به گسترش و تولید این ماشین‌آلات پیچیده نساجی اختصاص یافت .

Suzuki 6

سوزوکی به‌رغم موفقیت در زمینه نساجی ، به دلیل اشتیاق بالا و علاقه به تولیدات متنوع ، در صدد تغییر کاربری کارخانه خود برآمد .

او پس از بررسی فراوان دیگر تولیدات و با توجه به نیاز آن زمان مردم ، به این نتیجه رسید که تولید خودروهای کوچک می‌تواند بهترین و عملی‌ترین کار باشد .

این پروژه در سال ۱۹۳۷ شروع شد و پس از طی دو سال ، سوزوکی چندین مدل اولیه مختلف ساخته بود . این خودروهای اولیه به وسیله موتورهای نوآورانه چهارسیلندر چهارزمانه با مایع خنک‌کننده به حرکت درمی‌آمدند . این موتور با جابه‌جا کردن فقط ۸۰۰ سی‌سی از گنجایش موتور و با داشتن میل لنگ و جعبه دنده آلومینیومی ، بیش از ۱۳ اسب‌بخار نیرو تولید می‌کرد .

با آغاز جنگ جهانی دوم ، دولت ژاپن تولید خودروهای کوچک شهری را غیرضروری دانست و برنامه‌های سوزوکی با شکست مواجه شد ، بنابراین شرکت به تولید منسوجات بازگشت . این تجارت با ورود کشتی‌های حامل پارچه به ژاپن ، بسیار ترقی کرد و آینده سوزوکی با افزایش سفارشات پرشماری که از کارخانجات بومی دریافت می‌کرد ، روشن شد ، ولی این موفقیت دوام چندانی نیافت و بازار پارچه در سال ۱۹۵۱ سقوط کرد . Suzuki 4 scaled

سوزوکی پس از این شکست ، دوباره تصمیم به بازگشت به خودروسازی گرفت . پس از جنگ ، مردم ژاپن نیاز بسیاری به یک وسیله نقلیه شخصی مطمئن و ارزان داشتند .

شماری از کارخانه‌ها شروع به تولید و عرضه موتورهای گازسوز قابل نصب بر روی دوچرخه کردند و سوزوکی نیز نخستین دوچرخه موتوردار خود ، با نام پاور فری ( به انگلیسی : Power Free ) را تولید کرد .

این دوچرخه دارای یک موتور دوزمانه ۳۶ سی‌سی ، با قدرت یک اسب‌بخار بود ، که توانایی ویژه‌ای نسبت به دیگر موتورهای دوچرخه داشت . این ویژگی دوچرخه‌سوار را قادر می‌ساخت که موتور را به سه حالت مختلف تنظیم کند و بتواند با کمک موتور و بدون کمک آن رکاب بزند یا بدون رکاب تنها قدرت موتور را استفاده کند .

این اختراع به قدری مورد توجه قرار گرفت ، که دولت یارانه و کمک مالی بزرگی برای ادامه پژوهش‌ها بر روی مهندسی موتورسیکلت به کارخانه سوزوکی اعطا کرد . سوزوکی در سال ۱۹۵۳ با برنده شدن موتور دایموند فری ۶۰ سی‌سی کوچک خود در تپه نوردی‌های کوه فوجی ، به نخستین پیروزی خود در مسابقات موتور سواری دست یافت که این پیروزی‌ها ، سالیان سال برای سوزوکی ادامه داشت .

۱۹۶۰ تا ۱۹۶۹

Suzuki 9با آغاز دهه ۱۹۶۰ میلادی ، سوزوکی شش هزار موتورسیکلت در ماه تولید می‌کرد و نام خود را رسماً به سوزوکی موتور تغییر داد .

این شرکت پس از موفقیت‌هایش در زمینه موتورسیکلت ، یک خودرو موفق‌تر به نام سوزوکی سوزولایت تولید کرد ، که در این خودرو نیز ابداعات قابل‌توجهی تعبیه شده بود . در ۱۹۶۹ کارخانه موتورسیکلت‌سازی سوزوکی در شهر اویابه ، تویاما شروع به‌کار کرد .

در سال ۱۹۶۱ سوزوکی کری و در ۱۹۶۵ نیز سوزوکی فرانتی ۸۰۰ عرضه شد . در ۱۹۶۷ نخستین کارخانه مونتاژ موتورسیکلت‌های سوزوکی در خارج از ژاپن، در کشور تایلند فعالیت خود را آغاز نمود. در سال ۱۹۶۸ کارخانه سوزوکی در شهر ایواتا، شیزوئوکا تأسیس شد . سپس در اواخر همین سال از خودروی سوزوکی فرانتی رونمایی شد .

۱۹۷۰ تا ۱۹۷۹

در سال ۱۹۷۰ کارخانه سوزوکی در کوسای ، شیزوئوکا فعالیت خود را آغاز نمود، در همین سال ( ۱۹۷۰ ) خودروی چهارچرخ محرک این شرکت بنام سوزوکی جیمنی به بازار عرضه شد .

در ۱۹۷۱ کارخانه‌ای دیگر در شهر تویوکاوا، آیچی راه‌اندازی شد ، که در زمینه تولید موتورسیکلت‌های متوسط و بزرگ فعالیت می‌نمود . در سال ۱۹۷۲ شرکت تولید قطعات سوزوکی در استان آکیتا ژاپن راه‌اندازی شد ، که همان‌طور که از نامش مشخص است ، وظیفه تأمین قطعات خودروهای ساخت این شرکت را بر عهده داشت . در ۱۹۷۳ نخستین شعبه سوزوکی در انتاریو، کانادا افتتاح و شرکت « سوزوکی کانادا » تأسیس شد .

در سال ۱۹۷۷ خودروی دو در سوزوکی کروو عرضه شد ، که در سال بعد مدل چهار در همین مدل نیز ساخته و وارد بازار ژاپن شد. در ۱۹۷۸ اوسامو سوزوکی به‌عنوان مدیر عامل اجرایی و جیتسوئیجیرو سوزوکی نیز به‌عنوان رئیس هیئت مدیره این شرکت منصوب شدند .

۱۹۸۰ تا ۱۹۸۹

Suzuki 7 شعباتی راه‌اندازی کرد. در ۱۹۸۰ فروش این شرکت از مرزشرکت سوزوکی در سال ۱۹۸۰ با معرفی سه خودروی الکتریکی ( هیبریدی ) ، در سیدنی ، استرالیا نیز  ۵۰۰ میلیارد ین گذشت و در پی آن، یک سال بعد یعنی در ۱۹۸۱ سوزوکی مشارکت خود را با شرکت‌های خودروسازی جنرال موتورز و ایسوزو آغاز نمود .

در ۱۹۸۲ جنرال موتورز اقدام به خریداری ۵٫۳٪ درصد از سهام شرکت سوزوکی کرد . سال ۱۹۸۲ یکی از موفق‌ترین سال‌ها در تاریخ سوزوکی محسوب می‌شود .

در اواسط این سال، شرکت سوزوکی قراردادی با شرکت پاکو امضاء و با مشارکت آن ، شرکت پاک سوزوکی موتور را در شهر کراچی ، پاکستان تأسیس نمود ، سپس کارخانه مونتاژ خودروهای را در کراچی راه‌اندازی کرد . سوزوکی همچنین در پی انعقاد قرارداد با دولت هند ، یک شرکت در هندوستان با نام ماروتی سوزوکی تأسیس کرد .

در اواخر سال ۱۹۸۲ نیز خودروی سوزوکی آلتو به بازار عرضه شد . در ۱۹۸۳ دومین کارخانه سوزوکی در شهر کوسای ، شیزوئوکا ساخته شد ، که در زمینه تولید خودروهای کامپکت فعالیت می‌نمود . در همین سال (۱۹۸۳) دو خودرو نیز طراحی و ساخته شدند که عبارتند از : سوزوکی مایتی بوی و سوزوکی سوییفت .

در ۱۹۸۴ نخست سوزوکی نیوزیلند ، سپس سوزوکی فرانسه و سوزوکی آلمان به‌عنوان شرکت‌های تابعه این شرکت تأسیس شدند . در ۱۹۸۸ سوزوکی اسکیود به تولید انبوه رسید و در ۱۹۸۹ سوزوکی اسکیود در بازار ایالات متحده آمریکا عرضه گردید .

۱۹۹۰ تا ۱۹۹۹

Suzuki 2 scaledدر سال مالی ۱۹۹۱ فروش سوزوکی از مرز ۱ تریلیون ین عبور کرد. در همین سال شرکت مگیار سوزوکی به‌عنوان شرکت تابعه این شرکت در مجارستان راه‌اندازی شد . در ۱۹۹۲ تولید خودروهای سوزوکی با مشارکت شرکت خودروسازی دوو در کره جنوبی آغاز گردید .

در ۱۹۹۳ از مدل‌های سوزوکی کاپوچینو و سوزوکی واگن آر رونمایی شد . در سال ۱۹۹۴ تولیدات شرکت تابعه ماروتی سوزوکی ، به یک میلیون دستگاه رسیده بود . در ۱۹۹۸ جنرال موتورز میزان سهام خود را در سوزوکی به ۱۰٪ درصد افزایش داد .

۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹

در سال ۲۰۰۰ جنرال موتورز اقدام به خریداری ۱۰٪ درصد دیگر از سهام سوزوکی نمود ، که در مجموع مالک ۲۰٪ درصد از سهام این شرکت گردید . در سال ۲۰۰۱ در نمایشگاه خودروی ژنو از سوزوکی آیرو رونمایی شد. شرکت سوزوکی در سال ۲۰۰۳ مقام اول تولید خودروهای کوچک ژاپن را از آن خود کرد و نخستین خودروی کوچک هیبریدی خود را نیز تولید نمود .

در سال ۲۰۰۶ سوزوکی دو مدل را به بازار خودرو جهانی عرضه کرد ، نخست در نمایشگاه خودرو ژنو خودروی سوزوکی اس‌ایکس۴ ، سپس در نمایشگاه خودرو نیویورک سوزوکی ایکس‌ال۷ . در سال ۲۰۰۸ نیز نخستین موتورسیکلت انژکتوری خود را معرفی کرد ، در همین سال جنرال موتورز سهام خود در سوزوکی را به ۳٪ درصد کاهش داد.

۲۰۱۰ تاکنون

Suzuki 8در سال ۲۰۱۰ میلادی ، گروه فولکس‌واگن ۱۹٫۹۰٪ درصد از سهام سوزوکی را خریداری کرد . اکنون سوزوکی نهمین خودروساز بزرگ جهان از لحاظ تیراژ تولید است و با داشتن بیش از ۴۵ هزار کارمند در سراسر جهان ، ۳۵ کارخانه بزرگ در ۲۳ کشور جهان و ۱۳۳ مرکز توزیع و عرضه خودرو در ۱۹۲ کشور ، درآمد سالانه‌ای بالغ بر ۲۶ میلیارد دلار دارد .

ویکیپدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.