هنرپیشه زن

سوفیا لورن

sophia loren 28

سوفیا کوستانزا بریجیدا ویلانی شیکولونه (ایتالیایی : Sofia Costanza Brigida Villani Scicolone؛ زاده ۲۰ سپتامبر ۱۹۳۴) معروف به سوفیا لورن (Sophia Loren) ، بازیگر ایتالیایی است . او از سوی انستیتوی فیلم آمریکا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین ستارگان زن در سینمای کلاسیک هالیوود نامیده شد . تا سال ۲۰۲۳ ، او یکی از آخرین ستارگان مشهور بازمانده از عصر طلایی سینمای هالیوود و تنها شخص زنده فهرست انستیتوی فیلم آمریکا است . به او افتخاراتی همچون جایزه اسکار افتخاری و جایزه گلدن گلوب سیسیل بی . دمیل اهدا شده‌ است .

سوفیا لورن که پس از شرکت در مسابقه زیبایی تشویق شد تا در دوره‌های بازیگری ثبت نام کند ، فعالیت سینمایی خود را در شانزده سالگی در سال ۱۹۵۰ آغاز کرد . او در اوایل این دهه در نقش‌های مکمل ظاهر شد ، تا اینکه قرارداد او با پارامونت پیکچرز در سال ۱۹۵۶ باعث آغاز فعالیت بین‌المللی او شد . نقش‌های سینمایی او در این زمان عبارتند از : خانه قایقی ( ۱۹۵۸ ) و در ناپل شروع شد ( ۱۹۶۰ ) که برایش نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شد . در طول دهه ۱۹۵۰ ، او در فیلم‌ها از خود شخصیتی به‌لحاظ جنسی رهایافته به تصویر کشید و یکی از شناخته‌شده‌ترین نمادهای جنسی آن زمان بود .

نقش‌آفرینی سوفیا لورن در دو زن ( ۱۹۶۰ ) او را به نخستین بازیگر غیرانگلیسی زبان تبدیل کرد که برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر زن می‌شود . او از آن زمان در فیلم‌هایی مانند ازدواج به سبک ایتالیایی ( ۱۹۶۴ ) ، آماده پوشیدن ( ۱۹۹۴ ) ، نه ( ۲۰۰۹ ) و زندگی پیش‌رو ( ۲۰۲۰ ) ایفای نقش کرده‌ است .

زادروز

سوفیا لورن در ۲۰ سپتامبر ۱۹۳۴ در رم زاده شد. پدرش مهندس و مادرش بازیگر و آموزگار پیانو بود.

او در مورد خودش گفته‌ است : « من ایتالیایی نیستم ، من ناپلی هستم و این چیز دیگری است . »

سال‌های اولیه

sophia loren 24 scaled

بعد از امتناع پدر سوفیا لورن از ازدواج با مادرش که او را بدون هیچ پشتیبانی رها کرد . خانواده لورن یک فرزند دختر مشترک دیگر به نام آنا ماریا ویلانی در سال ۱۹۳۸ داشتند . سوفیا لورن ، مادرش و ماریا با مادربزرگ سوفیا لورن در پوتزولی نزدیک ناپل زندگی می‌کردند . لورن دو نابرادری جوان‌تر پدری به نام‌های جولیانو و جوزپه دارد .

در طول جنگ جهانی دوم ، بندر و کارخانه مهمات در پوتزولی هدف بمباران مکرر از متفقین بود . در طی یک حمله ، هنگامی که سوفیا لورن به پناهگاه فرار کرد او مورد اصابت گلوله قرار گرفت و از چانه زخمی شد . بعد از این ، خانواده او به ناپل جایی که خویشاوندان دورشان در آنجا بودند ، نقل مکان کرد .

بعد از جنگ ، سوفیا لورن و خانواده‌اش به پوتزولی برگشتند . مادربزرگ او یک میخانه در اتاق نشیمن خانه خود که گیلاس‌های مشروب خانگی می‌فروخت باز کرد در آنجا مادرش پیانو می‌نواخت ، خواهرش می‌خواند و سوفیا پیشخدمت ( مهماندار ) بود و ظرف‌ها را می‌شست . این مکان بسیار محبوب برای سربازان آمریکایی مستقر در نزدیکی آنجا بود .

او در شانزده سالگی ، مدل یک مجلّه ماهانه بود و از همین راه به عالم سینما راه یافت فعالیت سینمایی اش را با نقش‌های کوچک در فیلم‌های کوچک ایتالیایی آغاز کرد اولین نقشش را در فیلم روشنایی‌های وارتیه در سال ۱۹۵۰ ایفا کرد . سوفیا لورن در رقابت‌های زیبایی محلی هم شرکت می‌کرد و چندین جایزه دریافت نموده اما سرانجام توسط کارلو پونتی تهیه‌کننده سینمایی کشف شد و به عالم سینما راه یافت .

پونتی ، سوفیا لورن را نخستین بار زمانی دید که هر دو در یک مسابقه ملکه زیبایی شرکت کرده بودند ؛ پونتی ۳۷ ساله داور مسابقه‌ای بود که سوفیای ۱۵ ساله در آن با دیگران رقابت می‌کرد . او مقدمات ستاره شدن سوفیا لورن را آماده کرد ؛ از فراگیری فن بازیگری گرفته تا آموختن درس زبان انگلیسی

حضور در سینما

۱۹۵۳–۱۹۵۱ : با نام سوفیا شیکولونه و سوفیا لاتزارو

سوفیا لاتزارو در مدرسه فیلم ملی ایتالیا ثبت نام کرد و در ۱۶ سالگی به عنوان یک بازیگر سیاهی لشکر در فیلم کجا می‌روی مروین لیروی ظاهر شد .

در همان سال ، او در فیلم ایتالیایی خودش است !…. بله! بله! ظاهر شد ، که در آن در نقش اودالیسکا بازی کرد ، و به عنوان سوفیا لاتزارو شناخته شد . در اوایل دهه ، او در چند فیلم از جمله محبوب ( ۱۹۵۲ ) قسمتهای کمی بازی کرد و نقشهای جزئی داشت .

او در اوج دوران جوانی دارای جلوه‌ای با اندام ظریف و کشیده ، کمر باریک با انحناها و برجستگی‌های چشمگیر با گام‌های خوش‌خرام ؛ چشمان درشت ، نگاه گیرا و عمیق ، ابروهای کمانی ، لبان برجسته و دهان وسوسه‌انگیز با عشوه‌ها و خنده‌ها و ناز و غمزه‌های زنانه بود .

۱۹۷۰–۱۹۵۳ : با نام سوفیا لورن

با تلاش کارلو پنتی نامش به سوفیا لورن تغییر کرد . او ابتدا در فیلم‌های برده فروشی سفید و « دوشیزگان در خطر » بازی کرد و سپس در فیلم‌های دختر رودخانه ، آتیلا ، چرخ و فلک تا پل و حیف که خیلی حقه‌ای ظاهر شد . زمانی که رم رقیب اصلی هالیوود در تولید فیلم بود او ستاره بسیاری از محصولات سینمائی رم بود و با کارگردانانی چون فدریکو فلینی و ویتوریو دسیکا کار کرده‌ است و مارچلو ماستریانی همبازی او در بسیاری از فیلم‌هایش بود . اولین نقش اصلی او در آیدا ( ۱۹۵۳ ) بود که مورد تحسین منتقدان قرار گرفت .

شهرت بین‌المللی

sophia loren 19

سوفیا لورن با قرارداد برای پنج فیلم با پارامونت در سال ۱۹۵۸ به بازیگری بین‌المللی تبدیل شد . از جمله فیلم‌های او در این زمان می‌توان به هوس زیر درختان نارون با آنتونی پرکینز ، بر اساس نمایشنامه یوجین اونیل اشاره کرد . خانه قایقی ، یک کمدی رمانتیک با بازی کری گرانت ؛ و جوراب شلواری صورتی جرج کیوکر ، که در آن برای اولین بار به عنوان یک بور ظاهر شد .

نتیجه یک نظر خواهی در ایتالیا می‌گوید مردم ایتالیا بیشتر از هر نقش دیگر سوفیا لورن ، بازی او را در برابر مارچلو ماستریانی در فیلم دیروز ، امروز ، فردا ساخته ویتوریو دسیکا را دوست دارنداین فیلم با همین نام در زمان خود در ایران نیز با استقبال بسیار روبرو شد .

سوفیا لورن قراردادی که با استودیو پارامونت بست به شهرت جهانی دست یافت از جمله فیلم‌های وی در این دوره را می‌توان « غرور و شهوت ، هوس زیر درخت‌های نارون ، قایق خانگی ، ثعلب سیاه و زن اونجوری » را نام برد . وی از جمله هنر پیشگانی است که این حرفه را از صفر شروع کرد و در نتیجه تلاش بسیار ، مقام ممتازی به دست آورد ؛ و در سال ۱۹۶۱ در فیلم مشهور ال سید را بازی کرد .

سوفیا لورن توانایی بازیگری وسیعی حتی در حوزه کمدی داشت به ویژه در پروژه‌های ایتالیایی ، که می‌توانست به راحتی افکار خود را ابراز کند هر چند در یادگیری زبان انگلیسی هم به خوبی پیشرفت داشت ، جایزه اسکاری که بدست آورده اولین جایزه مهم اسکار برای یک بازیگر زن غیر انگلیسی زبان بود . سوفیا لورن یکی از مشهورترین بازیگران زن جهان بود و هم‌زمان به بازی در فیلم‌های آمریکایی و اروپایی مشغول بود و با بزرگ‌ترین ستارگان مرد سینما کار می‌کرد .

در سال ۱۹۶۴ با بازی در فیلم سقوط امپراتوری رم و دریافت دستمزد یک میلیون دلاری بازی اش را کامل کرد . فعالیت سوفیا لورن پس از مادر شدنش کاهش یافت و در ۴۰ و ۵۰ سالگی در فیلم‌های همچون سفر و روز خاص بازی کرد . در دهه ۶۰ در انتخاب فیلم‌ها وسواس بیشتری به خرج می‌داد در سال ۱۹۹۱ به خاطر خدماتش به سینمای جهان اسکار افتخاری دریافت کرد و به عنوان یکی از گنجینه‌های سینمای جهان معرفی شد . در فیلم آماده پوشیدن رابرت آلتمن در سال ۱۹۹۵ هم حضوری موفق داشت .

فعالیت‌های جاری وی در سال ۲۰۰۳ حضور مختصری در کلیپ موسیقی زندگی آمریکایی مدونا داشت ، در سال ۲۰۰۶ هم در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی تورین پرچم المپیک را حمل کرد در سال ۲۰۰۷ هم در سن ۷۲ سالگی در فیلم تقویم قراربود جلوی دوربین برهنه شود و از این کار منصرف شد . سوفیا لورن بازیگر سرشناس ایتالیایی در طول ۷۲ سال زندگی هنری درحدود۹۰ فیلم به ایفای نقش پرداخته‌ است از آخرین کارهایش می‌توان به حضور در جشنواره ‘’ ونیز’’ به خاطر بازی در فیلم پسرش ‘’ ادواردو پونتی’’ با عنوان ‘’در میان غریبه ها’’ اشاره کرد .

افتخارات و جوایز

در سال ۱۹۵۸ به خاطر بازی در فیلم ثعلب سیاه ، موفق به دریافت جایزه فستیوال وِنیز شد . پس از جنگ جهانی دوم سوفیا لورن سمبل زن ایتالیائی به ایتالیا بازمی‌گردد و در فیلم مهم ویتوریو دسیکا که زندگی یک مادر و دختر را در جنگ به تصویر می‌کشد بازی می‌کند .

با نام دو زن باهمکاری ژان پل بلموندو ایفای نقش می‌کند و اولین جایزه اسکارش و جوایز « جشنواره فیلم کن » ، « جشنواره فیلم ونیز » و « جشنواره فیلم برلین » را در سال ۱۹۶۰ به واسطه همین فیلم دریافت کرد و در فیلم ازدواج به سبک ایتالیایی در سال ۱۹۶۴ برای دومین بار نامزد دریافت جایزه اسکار و در سال ۱۹۹۱ جایزه اسکار افتخاری را نیز کسب می‌کند . فیلم دیروز ، امروز ، فردا با نقش آفرینی او و مارچلو ماستریانی در همان سال موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی شد .

سوفیا لورن در سال ۱۹۶۲ جایزه بهترین بازیگر زن را از بافتا و در سال ۱۹۹۴ جایزه خرس طلای افتخاری را از جشنواره برلین کسب کرد.

سوفیا لورن در سال ۱۹۶۱ بهترین بازیگر زن جشنواره کن شناخته شد و در سال ۱۹۹۱ جایزه سزار افتخاری به وی اعطا شد . از دیگر افتخارات سینمایی سوفیا لورن می‌توان به دوربین طلای آلمان ، چهار جایزه بهترین بازیگر گلدن گلوب ، بهترین بازیگر زن جشنواره مسکو ( ۱۹۶۵ ) ، بهترین بازیگر جشنواره سن‌سباستین ( ۱۹۷۴ ) ، بهترین بازیگر جشنواره ونیز ( ۱۹۵۸ ) و شیر طلای افتخاری جشنواره ونیز ( ۱۹۹۸ ) اشاره کرد . ستاره شهرت وی در قدمگاه مشاهیر هالیوود نقش بسته‌ است .

جشنواره فیلم استانبول جایزه یک عمر فعالیت پرثمر هنری را به « سوفیا لورن » ، هنرپیشه قدیمی سینما اهدا کرد . این هنرپیشه اعلام کرد این جایزه را کنار تندیس اسکارش قرار خواهد داد .

در سال ۲۰۰۹ ، پس از پنج سال دوری از گروه و چهارده سال از هنرنمایی در یک فیلم تئاتری برجسته آمریکایی ، او در نسخه فیلمی ناین که بر پایه یک تئاتر موزیکال برادوی بود هنرنمایی کرد و داستان کارگردانی را که بحران‌های میانسالیش سبب می‌شود تا او برای کامل کردن آخرین فیلمش تقلا کند .

او مجبور است که تحت تأثیر زنان متعدد ی که زندگیش را شکل داده‌اند شامل مادر مرحومه‌اش تعادل برقرار کند . سوفیا لورن اولین و تنها انتخاب مارشال برای این نقش بود . همچنین در این فیلم دانیل دی-لوئیس ، پنلوپه کروز ، کیت هادسون ، ماریون کوتیار و نیکول کیدمن هنرنمایی کرده‌اند . به عنوان بخشی از انتخاب بازیگران او ( سوفیا لورن ) اولین نامزدیش را برای جایزه انجمن بازیگران فیلم دریافت کرد .

سالعنواندستهنتیجه
۱۹۵۹ثعلب سیاهصفحه طلاییبرنده
۱۹۶۱دو زنبهترین بازیگر نقش اول زنبرنده
۱۹۶۴دیروز ، امروز ، فردابهترین بازیگر نقش اول زنبرنده
۱۹۶۵ازدواج به سبک ایتالیاییبهترین بازیگر نقش اول زنبرنده
۱۹۷۰گل آفتابگردانبهترین بازیگر نقش اول زنبرنده
۱۹۷۴سفربهترین بازیگر نقش اول زنبرنده
۱۹۷۸یک روز بخصوصبهترین بازیگر نقش اول زنبرنده
۱۹۸۴صفحه طلاییبرنده
۱۹۹۹جایزه یک عمر فعالیتبرنده
۲۰۱۴صدای انساندیوید دی دوناتلو ویژهبرنده
۲۰۲۱زندگی پیش روبهترین بازیگر زن سالبرنده
روبان نقره‌ای
سالعنواندستهنتیجه
۱۹۶۱دو زنبهترین بازیگر نقش اول زنبرنده
۱۹۶۴دیروز ، امروز ، فردابهترین بازیگر نقش اول زننامزدشده
۱۹۶۵ازدواج به سبک ایتالیاییبهترین بازیگر نقش اول زننامزدشده
۱۹۶۸بیشتر ار یک معجزهبهترین بازیگر نقش اول زننامزدشده
۱۹۷۸یک روز بخصوصبهترین بازیگر نقش اول زنبرنده
۱۹۹۵روبان نقره‌ای یک عمر فعالیت حرفه‌ایبرنده
گلدن گلوب ایتالیایی
سالعنواندستهنتیجه
۱۹۷۸یک روز بخصوصبهترین بازیگر نقش اول زنبرنده
۲۰۰۶جایزه یک عمر فعالیت حرفه‌ایبرنده
جشنواره فیلم ونیز
سالعنواندستهنتیجه
۱۹۵۸ثعلب سیاهجام ولپی بهترین بازیگر نقش مکمل زنبرنده
۱۹۹۸شیر طلایی یک عمر فعالیت حرفه‌ایبرنده
جشنواره فیلم کن
سالعنواندستهنتیجه
۱۹۶۱دو زنجایزه بهترین بازیگر نقش اول زنبرنده
جایزه اسکار
سالعنواندستهنتیجه
۱۹۶۲دو زنبهترین بازیگر نقش اول زنبرنده
۱۹۶۵ازدواج به سبک ایتالیایینامزدشده
۱۹۹۱جایزه اسکار افتخاریبرنده
جایزه گلدن گلوب
سالعنواندستهنتیجه
۱۹۶۰در ناپل آغاز شدبهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدینامزدشده
۱۹۶۴جایزه هنریتابرنده
۱۹۶۵ازدواج به سبک ایتالیاییجایزه هنریتابرنده
بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدینامزدشده
۱۹۶۶جایزه هنریتا
۱۹۶۹برنده
۱۹۷۱بهترین بازیگر زن جهاننامزدشده
۱۹۷۷بهترین بازیگر زن جهانبرنده
۱۹۹۴گلدن گلوب یک عمر فعالیت حرفه‌ایبرنده
آماده پوشیدنبهترین بازیگر نقش مکمل زننامزدشده
بفتا
سالعنواندستهنتیجه
۱۹۶۱دو زنجایزه بفتای بهترین بازیگر زنبرنده
حلقه منتقدان فیلم نیویورک
سالعنواندستهنتیجه
۱۹۶۱دو زنبهترین بازیگر نقش اول زنبرنده

ازدواج و زندگی شخصی

سوفیا و کارلو پنتی روز ۱۷ سپتامبر ۱۹۵۷ با هم ازدواج کردند ازدواج اول آن‌ها به ناچار لغو شد تا پونتی به جرم دو همسری محکوم نشود ، آن‌ها ۹ آوریل ۱۹۶۶ دوباره با هم ازدواج کردند و صاحب دو پسر به نام‌های کارلو و ادواردو شدند .

زندگی مشترک سوفیا لورن با کارلو پونتی تا زمان مرگ کارلو پونتی در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۰۷ به خاطر عوارض ریوی ادامه داشت . وقتی از او در نوامبر ۲۰۰۹ پرسیدند که آیا احتمال دارد او دوباره ازدواج کند؟ پاسخ داد که : نه ، دوباره هرگز ، غیرممکن است که کس دیگری را دوست داشته باشد .

عروس‌های او ساشا الکساندر و آندرا مس زاروس هستند . او چهار نوه دارد : لوچیا سوفیا پونتی ( متولد ۱۲ می ۲۰۰۶ ) ویتوریو لئونه پونتی ( متولد ۳ آوریل ۲۰۰۷ ) ، لئوناردو فورتوناتو پونتی ( متولد ۲۰ دسامبر ۲۰۱۰ ) و بئاتریس لارا پونتی ( متولد ۱۵ مارس ۲۰۱۲ )

محل اقامت اولیه سوفیا لورن از اواخر سال ۲۰۰۶ در ژنو سوئیس بوده‌ است ، همچنین صاحب یک خانه در ناپل و رم است .

در سپتامبر ۱۹۹۹ سوفیا لورن در برابر ۷۶ تارنمای بزرگسالان به خاطر ارسال عکس‌های برهنه تغییر یافته خود در اینترنت اقامه دعوی کرد .

سوفیا لورن یکی از بزرگترین طرفداران باشگاه فوتبال ناپولی است . در مه سال ۲۰۰۷ هنگامی که این تیم در سری ب ایتالیا سوم شد به روزنامه لاگاتزتا دلو اسپورت گفت که اگر تیمش پیروز شود می‌خواهد یک رقص همرا با برهنگی انجام دهد .

سوفیا لورن یک معتقد به کلیسای کاتولیک است ؛ هر چند ، در مسائل مختلف مانند عفت در لباس پوشیدن و ازدواجش در تقابل با این کلیسا بوده‌است .

ادای احترام

سرجیو اندریجو، ترانه «سوفیا» را که در سال ۱۹۶۹ منتشر شد به او تقدیم کرده‌ است .

میرلا فلی در سال ۱۹۹۱ ، با خواندن ترانه سوفیا در آلبوم Storie Scomode به او ادای احترام کرده‌ است .

جی‌جی دالسیو یک ترانه ویژه او به نام Donna Sofì نوشته و اجرا کرده‌ است .

نامه سوفیا لورن به شاعر ایرانی

فریدون مجلسی نویسنده و مترجم و دیپلمات سابق در یادداشت خود درباره نامه سوفیا لورن به احمدرضا احمدی ، شاعر ایرانی این‌گونه نوشته‌ است : یکی از دوستان احمدرضا که یکی از بازیگران برجسته سینما ایران است در دیدار خود با سوفیا لورن در ایتالیا از ارادت احمدرضا احمدی به سوفیا لورن می‌گوید و سوفیا لورن از شنیدن داستان رمانتیک و باستانی شاعری ایرانی در سرزمینی دیگر به هنرش به وجد می‌آید و نامه‌ای دوستانه به احمدرضا احمدی می‌نویسد .

دریافت نامه او ، ضمن اندوه از اینکه چرا این نامه با ۵۰ سال تأخیر به دستش رسیده‌ است حال احمدرضا احمدی را بسیار خوش می‌کند ! فریدون مجلسی به یاد شهریار از زبان حال احمدرضا احمدی می‌گوید : «سوفیا لورن از نامه‌ات شادم ولی حالا چرا / بی‌وفا این زودتر می‌خواستی حالا چرا . »

آلبوم‌شناسی جزئی

  • ۱۹۵۷ – دوست دارم (S’agapò)\ پائولا اورلاندی
  • یه دوست پسر می‌خواهم (Che m’e’mparato a fà)
  • خداحافظ عشق

دعاوی حقوقی

در سپتامبر ۱۹۹۹ ، سوفیا لورن به دلیل ارسال عکسهای برهنه تغییر یافته از او در اینترنت ، شکایتی را علیه ۷۹ وب سایت بزرگسالان تشکیل داد .

دوبله

هنگامیکه سوفیا لورن در فیلم‌های انگلیسی زبان بازی می‌کرد از دوبله نقش‌های خود به زبان ایتالیایی سرباز می‌زد .

دوبلورهایی که چندین فیلم او را دوبله کرده‌اند به ترتیب زیر است :

  • لیدیا سیمونسکی در ثعلب سیاه ، افسانه گمشده ، غرور و شهوت ، خانه قایقی ، هلر در لباس تنگ صورتی ، هوس زیر درخت‌های نارون ، زن اونجوری ، المپیا ، کلید ، کشوری از زنگ‌ها ، دو شب با کلئو پاترا ( تنها در نقش کلئو پاترا ) ، آتیلا.
  • ریتا ساوانیونه در خانم ال. جودیت، عملیات کراسبو ، آرابسکو ، کنتسی از هنگ کنگ ، گذرگاه کاساندرا .
  • روزتا کالاوتا در زائران عشق
  • میراندا بونانسئا در دو شب با کلئو پاترا ( تنها در نقش نیسکا ) آدریانا د روبرتو در یکشنبه مردم خوب
  • رناتا مارینی در آفریقا زیر دریا

فیلم‌شناسی

سالنام فیلمنقشیادداشت
۱۹۵۰شش همسر باربابلودختر ربوده شدهبا نام سوفیا لاتزارو
۱۹۵۰توتو تارزانیک جنگلیبا نام سوفیا لاتزارو
۱۹۵۰رایبا نام سوفیا شیکولونه
۱۹۵۰قلب‌ها در دریا
۱۹۵۰من کاپاتاز هستممنشی دیکتاتوربا نام سوفیا شیکولونه
۱۹۵۱جذام سفیدسوفیا لاتزارو
۱۹۵۱میلیاردر میلانفروشنده باربا نام سوفیا شیکولونه
۱۹۵۱شعبده بازی زوریعروسبا نام سوفیا شیکولونه
۱۹۵۱کجا می‌رویبرده لیگیا
۱۹۵۱خودش است!…. بله! بله!اودالیسکابا نام سوفیا لاتزارو
۱۹۵۱آنادستیار باشگاه شبانه
۱۹۵۱صاحب بخاررقصنده کوچکبا نام سوفیا لاتزارو
۱۹۵۱روشنایی‌های واریتهبا نام سوفیا لورن
۱۹۵۲رؤیای زوروبا نام سوفیا شیکولونه
۱۹۵۲و نواگر می‌آیددوست جولیتا
۱۹۵۲محبوبلئونورا
۱۹۵۳یکشنبه عامیانه خوباینس
۱۹۵۳زائران عشق
۱۹۵۳دختران خطرناک هستند
۱۹۵۳دو شب با کلئوپاتراکلئوپاترا/نیسکا
۱۹۵۳تعطیلات مردم خوباینس
۱۹۵۳آفریقا زیر دریاباربارا لاما
۱۹۵۳یک دختر فوق‌العادهماریسا
۱۹۵۴چرخ و فلک ناپلسیسینا
۱۹۵۴یک روز در دادگاهآنا
۱۹۵۴آناتومی عشقدخترک
۱۹۵۴یک بخش از زندگی
۱۹۵۴کشور زنگ‌هابون بون
۱۹۵۴حیف که او بدذات استلینا
۱۹۵۴فقر و نجابتجما
۱۹۵۴آتیلااونوریا
۱۹۵۴آیداآیدا
۱۹۵۵دختر رودخانهنیوس مونگولینی
۱۹۵۵طلای ناپلسوفیابخش Pizze a credito
۱۹۵۵نشان ونوساگنس تیراباسی
۱۹۵۵همسر زیبای میلرکارملا
۱۹۵۵نان ، عشق و …دونا سوفیا
۱۹۵۶خوش شانسی به خاطر زن بودنآنتونیتا فالاری
۱۹۵۷غرور و تعصبیوانا
۱۹۵۷افسانه گمشدهدیتا
۱۹۵۷سایه‌های روی دریافائدرا
۱۹۵۸هوس زیر درختان نارونآنا کابوت
۱۹۵۸کلیداستلا
۱۹۵۸ثعلب سیاهرز بیانکوبهترین بازیگر جشنواره ونیز
۱۹۵۸خانه قایقیچینتزیا زاکاردی
۱۹۵۹اون جور زنکای
۱۹۶۰دو زنسزیراجایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن
۱۹۶۰در ناپل شروع شدلوچا کوریونامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی
۱۹۶۰یک دم رسواییپرنس الیمپیا
۱۹۶۰شیطان در لباس تنگ صورتیآنجلا روسینی
۱۹۶۰میلیونراپیفانیا
۱۹۶۱ال سیدخیمنا
۱۹۶۱مادامکاترین
۱۹۶۲بوکاچو ۷۰زویدر بخش “La Riffa”
۱۹۶۲پنج مایل مانده به نیمه‌شبلیزا مک لین
۱۹۶۲گوشه‌گیران آلتونا
۱۹۶۳دیروز، امروز، فرداآدلینا سباراتی – آنا مولتنی – ماراجایزه سالانه دیوید دی دوناتلّو به خاطر بهترین بازیگر زن
۱۹۶۴سقوط امپراتوری رملوسیلا
ازدواج به سبک ایتالیایی
فیلومنا مارتورانو
نامزد جایزه اسکار
۱۹۶۵عملیات کراسبونورا
۱۹۶۵بانو الخانم لوئیس
۱۹۶۶جودیتجودیت
۱۹۶۶نقش عربییاسمین ازیر
۱۹۶۷کنتسی از هنگ کنگناتاشا
۱۹۶۷بیشتر از یک معجزهایزابلا
۱۹۶۸ارواح – به سبک ایتالیاییماریا
۱۹۷۰گل آفتابگردانجووانا
۱۹۷۱بانوی آزادیمادالنا
۱۹۷۱همسر کشیشوالریا
۱۹۷۲مردی از لا مانتاآلدونسا
۱۹۷۳سفید، قرمز و…هرمانا
۱۹۷۴سفرآدریانا د مائوروبهترین بازیگر زن جشنواره فیلم سن سباستین
۱۹۷۴حکمترزا
۱۹۷۴برخورد کوتاهآنا
۱۹۷۵نوچه جنایتکارنوچه
۱۹۷۶گذرگاه کاساندراجنیفر
۱۹۷۷یک روز بخصوصآنتوانتجایزه سالانه دیوید دی دوناتلّو به خاطر بهترین بازیگر زن
۱۹۷۸هدف برنجیمارا
۱۹۷۸آنجلاآنجلا
۱۹۷۸دشمنی خونینتیتینا
۱۹۷۹قدرت آتشآدل
۱۹۸۰سوفیا لورن : داستان زندگی خودشسوفیا لورن
۱۹۸۴شفق قطبی
۱۹۸۶شجاعتماریانا
۱۹۸۸زائر خوش شانسلوچا
۱۹۸۹فرارچزیرا
۱۹۹۰شنبه، یکشنبه و دوشنبهرزا
۱۹۹۴آماده پوشیدنایزابلا دلا فونتینجایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن
۱۹۹۵پیرمردان ترشروماریا سوفیا
۱۹۹۷آفتابمامان لوی
۲۰۰۱فرانچسکا و نونسیاتافرانچسکا
۲۰۰۲در میان غریبه‌هااولیویا
۲۰۰۴بیش از حد عاشقانهماریا
۲۰۰۴زندگی پرستارانترزا
۲۰۰۹ناینمادر
۲۰۱۰خانه من پر از آینه است.رومیلدا
۲۰۱۱ماشین‌ها ۲ماما توپولینو
۲۰۱۴صدای انساننقش یک زن فیلم
۲۰۲۰زندگی پیش‌رو

پیوند به بیرون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.