هنرپیشه مرد

مارلون براندو

Marlon Ernest Brando Jr 28 scaled

مارلون براندو جونیور ( به انگلیسی : Marlon Brando jr 3 آوریل 1924 – 2 ژوئیه 2004 بازیگر آمریکایی بود . او را یکی از اثرگذارترین بازیگران قرن بیستم می‌دانند ، که در ۶۰ سال فعالیت ، به چندین افتخار از جمله دو اسکار ، سه بفتا و چهار گلدن گلوب رسید .

مارلون براندو در کنش‌گری ، به‌ویژه جنبش‌های حقوق مدنی سیاه‌پوستان و سرخ‌پوستان آمریکا نیز فعال بود . او یکی از نخستین بازیگرانی است که متد بازیگری استانیسلاوسکی و بازیگری متد را به مخاطبان جریان اصلی رساند

مارلون براندو در ۱۹۵۱ برای بازی در اتوبوسی به نام هوس ، تحسین و نامزد اسکار شد . او برای بازی در در بارانداز ( ۱۹۵۴ ) اسکار گرفت و بازی‌اش در وحشی ( ۱۹۵۳ ) تصویری ماندگار در فرهنگ مردمی شد . مارلون براندو برای بازی در نقش امیلیانو زاپاتا در زنده‌باد زاپاتا! ( ۱۹۵۲ ) ، ژولیوس سزار ( ۱۹۵۳ ) و سایونارا ( ۱۹۵۷ ) هم نامزد اسکار شد . بازی در زنده‌باد زاپاتا! برایش جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره کن را به همراه داشت .

حرفه مارلون براندو در دهه ۱۹۶۰ با افت هنری و تجاری روبه‌رو شد . وسترن سربازهای یک‌چشم ( ۱۹۶۱ ) با کارگردانی و بازی او با شکست تجاری همراه بود . پس از ده سال کم‌کاری ، او پذیرفت که در نقش ویتو کورلئونه در پدرخوانده ( ۱۹۷۲ ) تست بازیگری دهد .

او بازی در این نقش را پذیرفت و برای آن ، برنده دومین اسکار بازیگری خود شد . او این جایزه را به‌دلیل « طرز برخورد امروزی با سرخپوستان آمریکا از سوی صنعت فیلم … و همچنین با اتفاقات اخیر » رد کرد و به‌جای خود ، دختر سرخ‌پوستی را فرستاد تا جایزه را دریافت و دلیلش را اعلام کند .

پدرخوانده ، پرفروش‌ترین فیلم آن زمان شد و در کنار بازی در آخرین تانگو در پاریس ( ۱۹۷۲ ) که برایش نامزد اسکار شد ، مارلون براندو را یکی از بازیگران پرفروش در گیشه کرد . مارلون براندو بعدها به بازی در نقش مکمل روی آورد و در نقش جور-ال در فیلم ابرقهرمانی سوپرمن ( ۱۹۷۸ ) بازی کرد .

او در فیلم جنگی اینک آخرالزمان ( ۱۹۷۹ ) نیز بازی کرد و برای بازی در درام فصل سفید خشک ( ۱۹۸۹ ) نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد .

مارلون براندو از سوی انستیتوی فیلم آمریکایی ، چهارمین ستاره بزرگ سینما در میان ستاره‌های مرد سینما که اولین تجربه بازیگری‌شان در ۱۹۵۰ یا پیش از آن بود ، شناخته‌شد . او یکی از شش بازیگری بود که تایم در ۱۹۹۹ نام‌شان را در فهرست ۱۰۰ شخصیت برجسته قرن بیستم قرار داد . تایم در این فهرست مارلون براندو را « بازیگر قرن » انتخاب کرد .

ابتدای زندگی

مارلون براندو جونیور ، سوم آوریل ۱۹۲۴ در اوماهای نبراسکا چشم به جهان گشود ، مادرش بازیگر تئاتر و پدرش در تولید مواد شیمیایی فعال بود . یازده ساله بود که با خانواده به ایلی نویز مهاجرت کرد . در این زمان پدر و مادرش جدا شدند و مدتی کوتاه با خواهرش جوسلین و فرانسز با مادرش زندگی کرد . او درباره دوران کودکی‌اش می‌گوید :

«ما در شهری کوچک زندگی می‌کردیم ، و مادرم یک دائم‌الخمر بود . زمانی‌که مادر می‌رفت و گم می‌شد ، ما نمی‌دانستیم که او کجاست . برایم عادت شده بود که بروم و او را از زندان در بیاورم . خاطرات او حتی اکنون نیز مرا پر از شرم و خشم می‌کند . »

تمایل مارلون براندو به بازیگری در تئاتر وابسته به حرفه و تشویق‌های مادرش بود . پیش از مارلون براندو ، خواهرش جوسلین جذب بازیگری شد . جوسلین به نیویورک رفت تا در آکادمی هنرهای دراماتیک آمریکا به یادگیری بازیگری بپردازد . بعدها او سر از برادوی درآورد و بازیگری در تلویزیون و سینما را نیز به تجربیات خود افزود .

پس‌ازآن‌که خواهر دیگر مارلون براندو به نیویورک رفت تا در هنر تحصیل کند ، او نیز راه خواهرش را در پیش گرفت . مارلون براندو کودکی تلخ و سختی را گذراند و چندین بار از مدرسه اخراج شد .

در ۱۶ سالگی به مدرسه نظام رفت ، جایی که پدرش هم به آنجا رفته بود . مارلون براندو نوجوان در مدرسه نظامی به فعالیت‌های نمایشی مشغول شد . او محیط‌ نظامی را تاب نمی‌آورد . بارها از مدرسه فرار کرد و دستگیر شد هر چند هم کلاسی‌هایش او را دوست داشتند و از او حمایت می‌کردند ، اما عاقبت تصمیم گرفت تحصیل در مدرسه نظام را رها کند .

او گفته که هرگز فکر نمی‌کرده در سینما به چنین شهرتی برسد و می‌گوید :

همه‌چیز اتفاقی شد ، اگر خوش شانس نمی‌بودم و بازیگر نمی‌شدم ، معلوم نیست که قرار بود سر از کجا دربیاورم . احتمالاً یک شیاد و کلاهبردار می‌شدم . کلاهبردار خوبی می‌شدم .

زندگی شخصی

مارلون براندو آشکارا دوجنس‌گرا بود و در مصاحبه‌ای گفت : « مانند بی‌شماری از مردان ، من هم رابطه همجنس‌گرایانه داشته‌ام . این یک چیز عادی‌ست ، من اهمیت نمی‌دهم دیگران ممکن است چه فکری کنند . »

در زندگی‌نامه‌هایی که از مارلون براندو منتشر شده ، به رابطه عاشقانه وی با جیمز دین ، کری گرنت ، لارنس الیویه و راک هادسن اشاره شده‌ است .

ورود به تئاتر

مارلون براندو در ۱۹۴۲ به مدرسه تئاتر حرفه‌ای آمریکا رفت و کارگاه‌های تئاتر را تجربه کرد . پس از آن بود که سر از اکتورز استودیو درآورد و زیر نظر استلا آدلر استاد بزرگ بازیگری آموزش دید و بازیگری به شیوه کنستانتین استانیسلاوسکی را آموخت .

هر چند همواره با آدلر در کشمکش بود و عاقبت اکتورز استودیو را رها کرد . مارلون براندو به خاطر خلق‌وخوی معترض و ناخوشایندی که داشت ، از یکی دو تئاتر اخراج شد . بعد عضو یک گروه محلی شد و با نمایش « مادر را به یاد می‌آورم » به برادوی پا گذاشت .

در ۱۹۴۸ و در ۲۴ سالگی به نقش استنلی کوالسکی در اتوبوسی به نام هوس در برادوی روی صحنه رفت . بازی در نقش یک کهنه‌سرباز در نمایش « کافه تراک لاین » نامش را بر سر زبان‌ها انداخت . هر چند این نمایش با شکستی تجاری همراه شد ، منتقدان چنان از بازیگری مارلون براندو به‌وجد آمده‌بودند که او را «متعهدترین بازیگر برادوی» خواندند .

در ۱۹۵۳ مارلون براندو در « سلاح‌ها و مرد » به کارگردانی لی فالک نیز خوش درخشید . او برای بازی در این نقش دست‌مزد هفته‌ای ۱۰۰۰۰ دلاری در برادوی را رد کرد تا در بوستون روی صحنه برود ، درحالی‌که تنها ۵۰۰ دلار دست‌مزد هفتگی می‌گرفت . این آخرین بازی مارلون براندو در تئاتر بود .

سینما و فیلم‌های شاخص

170px Brando Leigh 1951

مارلون براندو به نقش استنلی کوالسکی در کنار ویوین لی در فیلم اتوبوسی به نام هوس

مارلون براندو پس از درخشش در تئاتر « اتوبوسی به نام هوس » ، از سوی الیا کازان فیلم‌ساز نام‌دار دوران دعوت شد تا در نسخه سینمایی این نمایش بازی کند . شخصیت استنلی کوالسکی در نسخه سینمایی نمایشنامه کلاسیک « اتوبوسی به نام هوس » با نام براندو عجین شد و شهرتی جهانی یافت .

این فیلم و در بارانداز ( هر دو به کارگردانی الیاکازان ) در دهه ۱۹۵۰ ، نام مارلون براندو را به عنوان استعدادی جدید در بازیگری سینما بر سر زبان‌ها انداخت . او در میان‌سالی با بازی در نقش دن ویتو کورلئونه در پدرخوانده نام خود را جاودانه ساخت . نقشی که دومین اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را برایش به ارمغان آورد .

دهه پنجاه

مردان (۱۹۵۰)مارلون براندو نخستین بار در فیلم « مردان » بازی کرد . او برای بازی ، یک ماه در بیمارستان مجروحان جنگی بستری شد تا جزئیات نقش را دریابد ، کاری که بسیاری از بازیگران باتجربه آن دوران مانند لارنس الیویه یا کلارک گیبل آن را حماقت محض می‌دانستند .

اتوبوسی به‌نام هوس (۱۹۵۱)مارلون براندو پس از درخشش در تئاتر اتوبوسی به نام هوس ، از سوی الیا کازان فیلم‌ساز نام‌دار دوران دعوت شد تا در نسخه سینمایی این نمایش بازی کند . بازی نامتعارف مارلون براندو در نقش استنلی کوالسکی در این فیلم به انقلابی در بازیگری تعبیر شد و بازیگری متد را با تغییری اساسی روبه‌رو کرد. پس از آن برای تست بازیگری در نقش اصلی « یاغی بی هدف » به استودیوی برادران وارنر رفت .

نقشی که عاقبت جیمز دین برای بازی برگزیده شد . بازی قدرت‌مندش در نسخه سینمایی اتوبوسی به نام هوس نامزدی اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را برایش به ارمغان آورد . نامزدی اسکار در سه سال بعدی نیز با زنده باد زاپاتا، ژولیوس سزار و در بارانداز تکرار شد و برای فیلم آخر ، نخستین بار برنده شد .

زنده باد زاپاتا ( ۱۹۵۲ ) – در نقش امیلیانو زاپاتا انقلابی مکزیکی ظاهر شد . الیا کازان کارگردان بود و مارلون براندو نامزد اسکار بازیگری شد .

170px Viva Zapata movie trailer screenshot %2826%29

مارلون براندو در کنار آنتونی کوئین در فیلم زنده باد زاپاتا

ژولیوس سزار (۱۹۵۳) – در نقش مارک آنتونی روم باستان در یک فیلم شکسپیری ، تئاتری و هنرمندانه بازی کرد .

وحشی (۱۹۵۳) – وحشی دیگر فیلم مهم مارلون براندو در دهه درخشان ۱۹۵۰ بود . او که در نقش یک موتورسیکلت سوار یاغی در این فیلم خوش درخشیده بود ، بت نسل جوان شد .

تصویری که او از یک جوان عاصی عصر راک‌ اند رول نشان داد ، نماد این عصر شد . ازآن‌جابه‌بعد ، تأثیر مارلون براندو روی نسل جوان دو چندان شد . تصویر جدید جوانان یاغی در آمریکا بر اساس ظاهر مارلون براندو در فیلم « وحشی » ( موتورسیکلت بزرگ ، کاپشن چرمی و شلوار جین ) شکل گرفت . پس از نمایش موفق این فیلم ، فروش کارخانجات بزرگ موتورسیکلت آمریکا سیر صعودی پیدا کرد . « وحشی » در بیرون از آمریکا نیز با مؤفقیت تجاری روبرو شد و اثراتی مشابه بر فرهنگ کشورهای دیگر جهان گذاشت .

170px Marlon Brando The Wild One %28Madame Tussaud%29

مجسّمه مارلون براندو (فیلم وحشی) در موزه مادام توسو در لندن

170px Triumph Thunderbird left view

Triumph Thunderbird موتورسیکلت براندو در فیلم وحشی

در بارانداز (۱۹۵۴) – به کارگردانی الیا کازان و با گروهی از مستعدترین بازیگران دوران . مارلون براندو برای بازی در نقش تری مالوی در « در بارانداز » اسکار گرفت . مارلون براندو و همبازی‌اش « راد استایگر » ، برخی سکانس‌ها را نپسندیدند و بداهه‌ بازی کردند .

170px Marlon brando waterfront 7

مارلون براندو در نقش تری مالوی در فیلم در بارانداز

دزیره ( ۱۹۵۴ ) – بهترین ناپلئون تاریخ سینما .

سایونارا ( ۱۹۵۷ ) -در نقش خلبان نیروی هوایی آمریکا در ژاپن و رابطه عاشقانه با زنی ژاپنی . برای این فیلم هم نامزد اسکار بازیگری شد

پنج فیلم نخست کارنامه بازیگری مارلون براندو ، نام او را به عنوان یک استعداد بی‌نظیر بازیگری در ذهن علاقه‌مندان و منتقدان سینما ثبت کرد . او سه سال پیاپی ، ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۳ ، برنده جایزه فیلم بریتانیا ( بفتا ) شد .

در دهه پنجاه ، مؤفقیت‌های مارلون براندو با بازی در نقش‌هایی کم‌نظیر چون اسکای مسترسون در « مردها و عروسک‌ها » مترجمی ژاپنی‌تبار در « چای خانه ماه اوت » خلبان نیروی هوایی در «سایونارا» و یک افسر نازی در « شیرهای جوان » ادامه یافت . او برای « سایونارا » هم نامزد اسکار شد .

او در دهه ۱۹۵۰ ، در کنار جیمز دین و مونتگومری کلیفت ، از ستاره‌های مشهور هالی‌وود بود .

دهه شصت

در دهه ۱۹۶۰ براندو فیلم‌هایی چون « شورش در بونتی » ، « سربازهای یک چشم » ( تنها فیلمی که براندو آن را کارگردانی کرد ) ، « تعقیب » ، « انعکاس در چشمان طلایی » و « کوئیمادا ، بسوزان » ( فیلمی از جیلو پونته کوروو که مارلون براندو آن را بهترین بازیگری خود می‌دانست ) بازی کرد . با این فیلم‌ها کارنامه هنری مارلون براندو در پایان دهه ۶۰ به شدت آسیب دید و می‌رفت که او به فراموشی سپرده شود .

برای همین ، به فیلم‌های کم‌خرج یا مستقل روی آورد . برخی از مورخان سینما دلیل این گوشه‌گیری را فعالیت‌های اجتماعی مارلون براندو ، به ویژه حمایتش از گروه افراطی « پلنگ‌های سیاه » می‌دانند . مارلون براندو همچنین در فیلمبرداری شورش در بونتی ، چنان مجذوب اهالی و چشم‌اندازهای تاهیتی شد که یک آب‌سنگ حلقویِ دوازده‌جزیره‌ای در آنجا خرید .

دهه هفتاد

پدرخوانده ( ۱۹۷۲ ) – در آغاز دهه هفتاد مارلون براندو میان‌سال با بازی در نقش خاطره‌انگیز « دن ویتو کورلئونه » در « پدرخوانده » ، کارنامه هنری‌اش را دوباره زنده کرد .

فرانسیس فورد کوپولا کارگردان پدرخوانده می‌گوید : مارلون براندو تست چهره‌پردازی‌اش را خودش انجام داد . او با گذاشتن دو تیله در دهان ، فرم ویژه فک و صورت و گفتار پُرخَش دن کورلئونه را شکل داد . فرانسیس فورد کوپولا شیفته شخصیت‌پردازی مارلون براندو برای نقش ویتو کورلئونه شده‌بود .

اما باید با مسئولان استودیو می‌جنگید تا مارلون براندو را که به بدخلقی و رفتار نامسئولانه سر صحنه فیلم‌ها شهرت داشت به آنان بقبولاند . مدیران کمپانی پارامونت می‌خواستند با دنی تامس برای بازی در آن نقش قرارداد ببندند ، اما تامس که شاهد تمرین‌های مارلون براندو برای این نقش بود پارامونت را واداشت تا با مسئولیت فرانسیس فورد کوپولا آن را به براندو بسپارند .

170px Godfather15

مارلون براندو در نقش دن ویتو کورلئونه در فیلم پدرخوانده به کارگردانی فرانسیس فورد کوپولا (۱۹۷۲)

آخرین تانگو در پاریس (۱۹۷۲) – منتقدان ، به رغم صراحت‌های جنسی فراوان فیلم ، بازی مارلون براندو را بسیار تحسین کردند . او همان سال نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. راجر ایبرت ، مونولوگ مشهور مارلون براندو در کنار جسد همسرش را بهترین صحنه بازیگری در تاریخ سینما دانسته‌است .

170px LastTango

مارلون براندو در کنار ماریا اشنایدر در فیلم آخرین تانگو در پاریس ساخته مارلون براندو , برتولوچی ، (۱۹۷۴)

اینک آخرالزمان (۱۹۷۹) – یک فیلم ضد جنگ ویتنامی و کوبنده . به کارگردانی فرانسیس فورد کاپولا.

مارلون براندو در نقش یک نظامی یاغی با خوی و چهره وهم انگیز ظاهر شد .

مارلون براندو در دهه هشتاد میلادی از سینما خداحافظی و دوری کرد و در جزیره‌اش در مناطق استوایی اقیانوس آرام زندگی کرد .

مارلون براندو در دهه نود با چند فیلم بی‌کیفیت بازگشتی نومیدانه داشت . آن سال‌های آخر ، افزایش وزن وحشتناک او بسیار نمود داشت .

مارلون براندو در ۲۰۰۱ در آخرین فیلم خود با نام « امتیاز » برای اولین و آخرین بار با رابرت دنیرو هم‌بازی شد .

فعالیت‌های اجتماعی

فعالیت‌های اجتماعی مارلون براندو در احقاق حقوق مدنی سیاهان در دهه ۶۰ ، سرخ‌پوستان در دهه ۷۰ ، و یهودیان در دهه ۹۰ بخش دیگری از شخصیت جذاب و چند بعدی وی را رقم می‌زند ، گرچه با رفتار مغرورانه و تند و غیرعادی‌اش لقب « پسر بد هالیوود » گرفته‌بود .

مارلون براندو خود را یک دموکرات می‌دانست . او در راهپیمایی مشهور حقوق مدنی سیاهان ۱۹۶۳ حضور داشت .

170px Heston Baldwin Brando Civil Rights March 1963

مارلون براندو در راهپیمایی حقوق مدنی ( ۱۹۶۳ )

در ابتدای دهه ۹۰ او علیه آپارتاید نژادی موضع گرفت . او حتی در فیلمی با همین مضمون بنام فصل سفید خشک نیز بازی کرد .

در دهه نود در زندگی دچار مشکلاتی شد . پسر مارلون براندو ، دوست پسر خواهرش را کشت که به دادگاه و زندان کشیده شد و دختر مارلون براندو که بر اثر فشار روحی تحت درمان روانی بود خود را کشت .

او در ۱۹۷۳ با مشت دندان‌های یک پاپاراتزی را شکست . اخلاق غریب مارلون براندو ، کودکی نامتعارف و پررنج، زندگی ازهم‌گسیخته و مصیبت‌بار ، سخت‌گیری‌های سر صحنه فیلم‌ها از جمله بی‌میلی یا ناتوانی در حفظ دیالوگ‌ها و سرپیچی از کارگردان‌ها و رفتار سرکشانه ، چند بار ازدواج‌ ، ول‌خرجی در زندگی ، همه و همه می‌توانست کارنامه حرفه‌ای هر بازیگری را نابود کند

بااین‌حال ، استعداد هنری و شعور سیاسی مارلون براندو هرگز فراموش نمی‌شود ؛ گرچه ، تندمزاجی‌ ، حماقت‌ ، بی‌بندوباری جنسی ، اشتهای سیری‌ناپذیر برای غذا و از دست دادن فرصت‌های بسیار او هم از یاد نخواهد رفت .

در آستانه چهل و پنجمین دوره اسکار که وی برای فیلم پدرخوانده نامزد شده‌ بود ، اعلام کرد که اسکار را تحریم می‌کند و « ساشین لیتل‌فیدر » یک بازیگر ناشناخته را به جای خود می‌فرستد . او رئیس کمیته ملی بومیان آمریکا بود . هنگامی که نام مارلون براندو به عنوان برنده بهترین بازیگر نقش اول مرد خوانده شد ، ساشین لیتل‌فیدر به روی صحنه آمد و در اعتراض به نماینده نداشتن بومیان آمریکا در سینما ، اسکار را نپذیرفت و پیام او را به حاضران رساند .

170px Anna Kashfi in Night of the Quarter Moon

آنا کاشفی ( ۱۹۵۷ )

درگذشت

مارلون براندو روز یکم ژوئن ۲۰۰۴ ( یازدهم تیر ۱۳۸۳ ) در ۸۰ سالگی درگذشت . علت مرگ او با اصرار عجیب وکیلش هرگز به درستی فاش نشد .

بعدها بخش پزشکی دانشگاه UCLA علت مرگ مارلون براندو را مشکلات تنفسی در اثر گرفتگی بافت‌های ریوی اعلام کرد ، هرچند وکیلش آن را تأیید نکرد ، علاوه بر آن ، مارلون براندو در سال‌های پایانی عمر دچار نارسایی قلبی بود و گفته می‌شود از بیماری قند و سرطان کبد رنج می‌برد . جسد او بنا بر وصیت‌ش سوزانده شد . از مارلون براندو سه

 

جمله به یادگار مانده‌ است

– « بازیگری حرفه‌ای پوچ است . »

– « هر چه پول درآوردم خرج روان‌پزشک کردم . »

– « تماشای هنرپیشه‌گان در تلویزیون که از زندگی خصوصی خود می‌گویند تهوع‌آور است . »

فیلم‌شناسی

جوایز و افتخارات

اسکار

سال فیلم رده نتیجه
۱۹۸۹ فصل سفید خشک بهترین بازیگر نقش مکمل مرد نامزد
۱۹۷۳ آخرین تانگو در پاریس بهترین بازیگر نقش اول مرد نامزد
۱۹۷۲ پدرخوانده بهترین بازیگر نقش اول مرد برنده
۱۹۵۷ سایونارا بهترین بازیگر نقش اول مرد نامزد
۱۹۵۴ در بارانداز بهترین بازیگر نقش اول مرد برنده
۱۹۵۳ ژولیوس سزار بهترین بازیگر نقش اول مرد نامزد
۱۹۵۲ زنده باد زاپاتا بهترین بازیگر نقش اول مرد نامزد
۱۹۵۱ اتوبوسی به نام هوس بهترین بازیگر نقش اول مرد نامزد

فیلم کن

سال فیلم رده نتیجه
۱۹۵۲ زنده باد زاپاتا بهترین بازیگر مرد برنده

گلدن گلوب

سال فیلم رده نتیجه
۱۹۸۹ فصل سفید خشک بهترین بازیگر نقش مکمل مرد نامزد
۱۹۷۲ پدرخوانده بهترین بازیگر مرد فیلم درام برنده
۱۹۶۳ آمریکایی زشت بهترین بازیگر مرد فیلم درام نامزد
۱۹۵۵ مردها و عروسک‌ها بهترین بازیگر مرد فیلم موزیکال یا کمدی نامزد
۱۹۵۴ در بارانداز بهترین بازیگر مرد فیلم درام برنده
۱۹۵۲ زنده باد زاپاتا بهترین بازیگر مرد فیلم درام نامزد

بفتا

سال فیلم رده نتیجه
۱۹۸۹ فصل سفید خشک بهترین بازیگر نقش مکمل مرد نامزد
۱۹۷۳ آخرین تانگو در پاریس بهترین بازیگر خارجی نامزد
۱۹۷۲ پدرخوانده بهترین بازیگر خارجی نامزد
۱۹۵۴ در بارانداز بهترین بازیگر خارجی برنده
۱۹۵۳ ژولیوس سزار بهترین بازیگر خارجی برنده
۱۹۵۲ زنده باد زاپاتا بهترین بازیگر خارجی برنده

حلقه منتقدان فیلم نیویورک

سال فیلم رده نتیجه
۱۹۷۳ آخرین تانگو در پاریس بهترین بازیگر مرد نقش اول مرد برنده
۱۹۵۴ در بارانداز بهترین بازیگر مرد نقش اول مرد برنده

انجمن کارگردانان آمریکا

سال فیلم رده نتیجه
۱۹۶۳ سربازهای یک‌چشم کارگردانی برجسته نامزد

انجمن منتقدان پخش کننده فیلم

سال فیلم رده نتیجه
۱۹۷۴ آخرین تانگو در پاریس بهترین بازیگر مرد برنده

امی (ساعات پربیننده)

سال فیلم رده نتیجه
۱۹۷۹ ریشه‌ها : نسل‌های بعدی بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برنده

دیوید دی دوناتلو

سال فیلم رده نتیجه
۱۹۵۸ سایونارا بهترین بازیگر مرد خارجی برنده

منبع : ویکیپدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.