سیاستمدار, رهبر نظامی

هاینریش هیملر

Heinrich Himmler 1

هاینریش هیملر ( به آلمانیHeinrich Himmler )( ۷ اکتبر ۱۹۰۰ – ۲۳ مه ۱۹۴۵ ) نظامی و سیاست‌مدار آلمانی و فرمانده نیروهای اس‌اس در این کشور در دوره حاکمیت حزب نازی بود . آدولف هیتلر بعدها او را به فرماندهی ارتش جایگزین و قائم مقام اداره تمام رایش سوم منصوب کرد . او به عنوان یکی از مسئولین اصلی هولوکاست شناخته می‌شود .

هیملر در جنگ جهانی اول در جبهه نبرد حضور پیدا نکرد و تنها عضوی از نیروهای ذخیره بود . او که در دانشسرا رشته کشاورزی خوانده بود ، در سال ۱۹۲۳ وارد حزب نازی شده و در سال ۱۹۲۵ به اس‌اس پیوست . در سال ۱۹۲۹ ، توسط هیتلر به مقام فرماندهی اس‌اس برگزیده شد . طی ۱۶ سال ، هیملر اس‌اس را از یک هنگ ۲۹۰ نفره به شبه-ارتشی قوی تبدیل کرد ، که راه اندازی و اداره اردوگاه‌ها را برعهده داشت .

از سال ۱۹۴۳ به بعد رئیس پلیس و هم‌زمان وزیر کشور نیز بود و به تمام نیروهای امنیتی از جمله گشتاپو نظارت داشت . در آخرین روزهای جنگ ، هیتلر فرماندهی دو گروه‌ارتش از ورماخت را به هیملر محول کرد . چون او به اهداف مورد نظر نرسید ، هیتلر او را از این مقام برکنار کرد . هیملر که متوجه حتمی بودن شکست آلمان شده بود ، سعی کرد با متفقین و غربی‌ها وارد مذاکره شود .

Heinrich Himmler 1

وی در آوریل ۱۹۴۵ طی نامه‌ای ، به هیتلر پیشنهاد داد که از طریق کنت برنادوت به نیروهای متفقین تسلیم شود . با این اقدام هیملر ، پیشوا وی را از تمامی مناصبش خلع کرده و به علت قطع بودن خطوط مخابراتی به هانا رایچ دستور داد که به شمال برلین پرواز کرده و به فرمانده نیروهای مدافع شمال برلین از طرف وی بگوید که هر کاری لازم است برای مجازات هیملر انجام دهند . هیملر سعی کرد پنهان شود ولی نیروهای بریتانیایی او را دستگیر کردند . او بعد از شناخته شدن هویتش ، هنگام بازداشت خودکشی کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.