هنرپیشه زن

هارلی کویین

Harley Quinn 23 scaled

هارلی کویین ( به انگلیسی : Harley Quinn ) با نام کامل هارلین فرانسیس کویینزل ( به انگلیسی : Harleen Frances Quinzel ) یک شخصیت خیالی ضدقهرمان در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است که اغلب با شخصیت ابرقهرمان بتمن مرتبط است . شخصیت هارلی کویین توسط پال دیزنی و بروس تیم خلق شده‌ است که برای اولین بار در بتمن : مجموعه پویانمایی ( سپتامبر ۱۹۹۲ ) حضور پیدا کرد .

هارلین کویینزل سابقاً به کار روان‌شناسی در تیمارستان آرکهام واقع در گاتهام سیتی می‌پرداخت . یکی از بیماران او فردی به نام جوکر بود که تمام اسرار خود را برای او بازگو کرد و در نهایت هارلین شیفته این شاه زاده جنایت‌کار دلقک شد . هارلین کویینزل نامش را به هارلی کویین تغییر داد ، دستیار جوکر شد و به او در فرار کردن از تیمارستان آرکهام کمک کرد .

Harley Quinn 3او چندین بار با دیگر دوستان ابرشرور خود شامل زن گربه‌ای و پویزن آی‌وی همکاری کرده است ، که بعدها این سه نفر تشکیل تیمی با عنوان سیرن‌های گاتهام سیتی دادند . شخصیت هارلی کویین برای اولین بار توسط آرلین سورکین در پویانمایی‌های مختلف دنیای دی‌سی صداگذاری شد .

از آن زمان به بعد او همچنین توسط هایدن والش و تارا استرانگ در انیمیشن‌ها و بازی‌های ویدئویی صداگذاری شده‌ است .

در مجموعه تلویزیونی پرندگان شکاری ، مایا سارا نقش او را ایفا کرده بود . مارگو رابی نیز نقش شخصیت هارلی کویین را در فیلم‌های سینمایی جوخه انتحار ( ۲۰۱۶ ) ، پرندگان شکاری ( ۲۰۲۰ ) و جوخه انتحار ( ۲۰۲۱ ) ایفا کرده‌ است .

تاریخچهٔ خلق

پال دینی و بروس تیم ، در ۱۱ سپتامبر ۱۹۹۲ ، هارلی کویین را وارد داستان‌های بتمن کردند تا مکمل مؤنث جوکر باشد . دینی ، شخصیت هارلی را از یکی از اجراهای آرلین سورکین ، ستاره اپرا ، الهام گرفته بود که در آن ، آرلین لباس یک دلقک پوشیده بود . همچنین بعضی از جنبه‌های شخصیت هارلی کویین را از شخصیت آرلین اقتباس کرد . هارلی کویین اولین بار در بتمن : مجموعه انیمیشنی ، قسمت « لطف جوکر » ( به انگلیسی: Joker’s favor ) حضور یافت و پس از آن ، در بتمن شماره ۱۲ ( سپتامبر ۱۹۹۳ ) در داستان‌های مصور نقش ایفا کرد .

زندگی‌نامه ساختگی شخصیت

Harley Quinn 5 scaledهارلین کویینزل یکی از انترن‌های تیمارستان آرکهام بود . پس از بستری شدن جوکر در تیمارستان  ، او مجذوب جوکر شد و داوطلب شد تا او را روانکاوی کند . در طول جلسات روان درمانی ، دلباخته جوکر شد و به او کمک کرد تا از تیمارستان بگریزد . جوکر پس از مبارزه با بتمن ، به آرکهام بازگردانده شد . وقتی هارلین دید که جوکر مجروح شده ، عقلش را از دست داد .

شغلش را رها کرد ، لباس دلقک پوشید ، نامش را به هارلی کویین ( تغییر یافته « هارلکن » به معنی دلقک ، شخصیتی که از کمدیا دلآرته نشأت گرفته ) تغییر داد و همدست جوکر شد . او بعدها با پویزن آی‌وی دوست شد و آیوی با آزمایش‌های شیمیایی بر رویش ، او را نسبت به سموم مقاوم کرد و قدرت و چابکی او را افزایش داد . همچنین در قسمت‌های پایانی کمیک در روزی که جوکر کشته می‌شود ، هارلی کویین هنگام مبارزه از ساختمان خرابه به پایین افتاد و جان خود را از دست داد . که در سال های بعد بر می گردد و جزو ابر قهرمان ها می شود .

توانایی‌ها و قدرت‌ها

هارلی کوئین در ابتدا دارای هیچگونه قدرت واقعی نبود و تنها توسط هوش بالای خود در رشته روان‌کاوی آموزش دیده بود . با این حال پس از تلاش ناموفق جوکر برای منفجر کردن او در یک راکت ، از دوستش پویزن آی‌وی معجونی دریافت کرد . این معجون باعث افزایش قدرت ، سرعت ، چابکی و مصونیت او در برابر زهرابه ( حتی لمس‌های سمی آیوی ) و بیماری‌ها و همچنین توانایی زوددرمانی جزئی شد .

Harley Quinn 17 scaledهارلی کوئین رزمی‌کاری حرفه‌ای محسوب می‌شود که اغلب هنرهای رزمی خود را با حرکات آکروباتیک ترکیب می‌کند . او همچنین ژیمناست بسیار ماهر و تماشایی به‌شمار می‌رود و مهارت او در این زمینه با شخصیت‌ هایی همچون زن گربه‌ای و نایت‌وینگ ( که هر دو ژیمناست و آکروباتی حرفه‌ای هستند ) برابری می‌کند .

هارلی کوئین از سلاح‌ها و ابزارک‌های منحصر به فرد و عجیب و غریب نیز استفاده می‌کند که از آن‌ها می‌توان به پتک سنتی یا یک اسلحه دستی با چوب پنبه‌ای در آن اشاره کرد .

قدرت او به مراتب بیشتر از انسان‌های فانی است ، اما دارای قدرت بدنی بیش از هر ورزشکاری در سطح المپیک است . به‌طور مثال او قادر به ضربه فنی انسان‌های معمولی تنها با دو ضربه مشت یا یک لگد است . علاوه بر این هارلی استاد تغییر چهره به‌شمار می‌رود و توانایی تغییر قیافه نقش مهمی در به انجام رساندن جنایات او ایفا می‌کند . او در مناسبت‌های مختلف خود را شبیه به یکی از دارودسته روکر ، منشی ، تهیه‌کننده فیلم ، افسر پلیس ، خواننده اپرا ، مهماندار هواپیما و زندانبان در می‌آورد .

 

ویکیپدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.